Melengető narancssárga édesség

 

 


Egyik őszi kedvencem a sütőtök. 

A díszes töklámpások világítása is jókedvre deríti az embert a hűvösebb estéken, no de a sütőben illatozó, édes húsú sült tök, a tetejére pirult kéreggel, netán mézzel, dióval… hmm, az sem egy utolsó élmény.


Nem véletlen, hogy ilyenkor megajándékoz minket a természet ezzel a vidám, élénk színű kinccsel. Magas 

C-vitamin és karotin tartalmával gondoskodik róla, hogy az őszi hideg, nyirkos időben beköszönő légúti betegségeket elkerüljük, vagy könnyebben vészeljük át azokat:

C-vitamin

25-30 mg/100g

karotin

4 mg/100g

Nagy arányban tartalmaz különféle B-vitaminokat is, amelyek segítik az anyagcsere-folyamataink optimális működését. A benne található sok folsav jótékony a kismamáknak. A C és B-vitaminok a karotinnal együtt hozzájárulnak a szép és egészséges bőr kialakításához. 80-90 százaléka víz, emellett magas a rosttartalma, ami segíti a jó emésztést. A rostok és a folyadék együtt megmozgatják a beleket, a szervezet tisztul, így még fogyaszt is! A sok rost és antioxidáns tartalma miatt rákmegelőző hatású. Serkenti a máj működését. Mint minden zöldség-, gyümölcsfélének általában, magas a káliumtartalma, ezáltal enyhe vízhajtó.

Érdekesség, hogy a sütőtök kedvező élettani hatásait már az indiánok is ismerték, így használták pl. kígyómarás vagy szeplők ellen is. A sütőtök őshazája Közép- és Dél-Amerika trópusi vidéke.
Az inkák, a maják és az aztékok jellegzetes táplálékai közé tartozott, Európában hamar közkedveltté vált. A XVI. század óta ismert és termesztett növény Magyarországon is.  

Az alapanyag kiválasztásánál legyünk körültekintők. A sütőtöknek sok fajtája létezik. Célszerű piacon beszerezni az ép héjú, egészséges növényt.
Néhány ismertebb fajta:
Nagydobosi: az óriástök (Cucurbita maxima) egyik fajtája; alakja lapított gömb, héja szürkés színű, húsa narancssárga, tömege 4-8 kg.

Kiszombori: az óriástök (Cucurbita maxima) egyik fajtája; alakja enyhén nyújtott gömb, héja fehéres szürke, húsa narancssárga, tömege 4-6 kg.

Orange:pézsmatök (Cucurbita moschata) egyik fajtája, amit kanadai sütőtöknek vagy sonkatöknek is neveznek; alakja megnyúlt körte, héja sötét narancssárga színű, húsa narancssárga, tömege 2-4 kg. Nem tárolható el hosszú ideig, így frissen fogyasztva, vagy esetleg feldolgozva használható fel. A Szarvasi Öntözési Kutatóintézet (ma Szarvasi Halászati Kutatóintézet) nemesítette ki, s 1989-ben került a magyarországi fajtajegyzékbe.

 

Ma már tele van az internet jobbnál-jobb receptekkel: a sütőtök fogyasztható egyszerűen sütőben sütve, de készíthetünk belőle pitét, különböző süteményeket, lekvárt, ivólevet, krémlevest, pürét, köretet, stb.

Enyhén édes ízéhez sokféle fűszert társíthatunk, jól passzol hozzá pl. a gyömbér, curry, szerecsendió, fahéj, rozmaring, kakukkfű, borsikafű.

Magját ehetjük pörkölve, önmagában, vagy ételekre szórva. Értékes sejtvédő, E-vitamin és antioxidáns forrás. A tökmag és hidegen sajtolt olaja közismerten prosztatavédő hatású. A tökmagolaj salátákra locsolva nem csak nagyon finom, de egészséges is.

Most pedig, futás a konyhába, készítsünk egy tökjó tököt!

 Érezd jól Magad! Üdv, Boróka

Forrás: Dr. Bíró György, Dr. Lindner Károly: Tápanyagtáblázat, wikipedia, www.nosalty.hu, www.sutotok.com, www.hazipatika.com

  

 

 

 

 

Megjegyzések

Megjegyzés küldése